Turystyczna trasa edukacyjna, przybliżająca wędrowcom niezwykłą historię lokalnego górnictwa. Wystarczy wspomnieć, że w XVI wieku miejscowe kopalnie tworzyły największe na Śląsku i jedno z najważniejszych w Europie zagłębie złota. 7 ton czystego kruszcu w ciągu całego stulecia było najlepszym wynikiem Złotego Stoku.
Szlak zaczyna się w Złotym Jarze (200 m na południe od rynku), vis-à-vis kopalni po drugiej stronie rzeczki. Trasa kończy się na mennicy, założonej przez królewski ród Podiebradów. Monety, również cesarskie, bito tutaj od pierwszych lat XVI stulecia. Złota Ścieżka wiedzie kolejno przez:
Przy okazji zapoznawania się z treścią 11 tablic informacyjnych, wypełnionych fascynującymi ciekawostkami, warto również docenić oryginalne pejzaże, w których natura na powrót przejmuje to, co w poszukiwaniu złota przemocą wydarli jej ludzie.
Cała Złota Ścieżka wije się przez około 5 kilometrów. Na wycieczkę trzeba przeznaczyć mniej więcej 2,5-3 godziny. Symbolem trasy są skrzyżowane młoty nad zielonym prostokątem.
Szlak edukacyjny, pozwalający turystom poznać niezwykłe dzieje Złotego Stoku i jego licznych kopalń, w których wydobywano najcenniejszy z kruszców. Trasa ma ok. 5 kilometrów długości, umieszczono na niej 11 punktów z tablicami informacyjnymi. Złotą Ścieżkę oznakowano na zielono, dodając skrzyżowane młoty. Warto wybrać się także z uwagi na oryginalne krajobrazy.