Podziemna Trasa Turystyczna

Kiedyś znali je nieliczni speleolodzy i garstka fascynatów oczarowanych historią Kłodzka. W 1976 r. zostały udostępnione do zwiedzania jako Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego (wejście od ul. Zawiszy Czarnego 3). Kłodzkie podziemia drążone były przez mieszkańców miasta już w XIII w. Służyły zarówno celom gospodarczym - jako piwnice, w których przechowywano wino i żywność oraz militarnym - jako miejsce schronienia przed ewentualnym najeźdźcą.

Przebiegająca nimi trasa turystyczna powstała po tym, jak w latach 50 XX w., do ratowania części starówki zagrożonej zawaleniem wezwano na pomoc specjalistów. Kilka zabudowań przy północnej pierzei rynku musiano wyburzyć, pozostałą część podziemi udało się zabezpieczyć na tyle, by znajdujące się nad nimi budynki, m.in. ratusz, nie były zagrożone zawaleniem.

Prace te ujawniły możliwość utworzenia wyodrębnionego ciągu podziemnych wyrobisk, tworzącego wielopoziomową podziemną trasę, wiodącą pod ulicami Kłodzka. 10 lat zajęło ich zabezpieczenie i udostępnienie turystom. Podziemna Trasa Turystyczna ma ponad 500 m długości i prowadzi od ul. Zawiszy Czarnego pod Placem Kościelnym, ulicami Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską, do wyjścia w rejonie ul. Grodzisko.

Podziemny szlak składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, jest oświetlony, a w kilku jego odgałęzieniach znajdują się ekspozycje o charakterze historycznym. Można tam zobaczyć m.in. stare beczki, studnię, piec chlebowy, miniatury gilotyn, topór katowski.

Źródło zdjęcia: http://www.podziemia.klodzko.pl/

Dodaj opinię

Wielowiekowe korytarze, wypełnione interesującymi eksponatami i niepowtarzalną atmosferą sączącą się z każdego kąta. Podziemna Trasa Turystyczna to niezwykłe muzeum, prezentujące historię regionu - w tym jej mroczne i krwawe aspekty. Chodniki wykopywano już w XIII wieku - jako magazyny i awaryjne schronienie. Do zwiedzania zostały udostępnione w 1976 roku (źródło zdjęcia).

KM Studio może wykonać film promocyjny Podziemnej Trasy Turystycznej filmy reklamowe Wrocław

Podziemna Trasa Turystyczna adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Podziemna Trasa Turystyczna, zobacz gdzie w Lądku Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Podziemna Trasa Turystyczna.
Ceny biletów / cennik wejść do Podziemna Trasa Turystyczna. Redakcja serwisu www.ladek-zdroj.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 9 zł
    Podziemna Trasa Turystyczna cena biletu ulgowego: 9 zł
  • 12 zł
    Podziemna Trasa Turystyczna cena biletu normalnego: 12 zł
  • 32 zł
    Podziemna Trasa Turystyczna cena biletu rodzinnego: 32 zł
  • Grupowy 8-10
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Podziemna Trasa Turystyczna opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij