Muzeum Wapiennik w Starej Morawie

Zabytkowy piec do wypalania wapna zamieniony w oryginalną enklawę sztuki. Wapiennik “Łaskawy Kamień” zbudowano i uruchomiono pomiędzy 1820 a 1850 rokiem. “Gnadenstein” powstał na polecenie księżnej Marianny Orańskiej, a jego projektantem był znany i ceniony Karl Schinkl. Swoją przemysłową funkcję obiekt pełnił do 1920 r. Staromorawski wapiennik reprezentuje tzw. typ Rumforda i stanowi unikat na skalę całego kraju.

58 lat później pozostałości nieczynnego wapiennika trafiły w ręce prof. J.M. Rybczyńskiego, który urządził tutaj swoją pracownię, galerię dzieł sztuki i coś w rodzaju akademii dla wszystkich “artystycznych dusz”, poszukujących dla siebie odpowiednich środków wyrazu. Prowadzone są tutaj warsztaty malarstwa, grafiki oraz papieru czerpanego.

Zwiedzanie wapiennika - najlepiej uprzednio umówione telefonicznie - obejmuje również stylowy, japoński ogród. Wykorzystując dogodne warunki, w czerwcu 2016 r. powstało chiropterium, niezwykłe obserwatorium nietoperzy.

Dodaj opinię

Bodaj jedyny zachowany na terenie Polski piec do wypalania wapna typu Rumforda. Zbudowano go w I połowie XIX wieku na zlecenie księżnej Marianny Orańskiej. Ruiny wapiennika przejęła w 1978 roku rodzina Rybczyńskich. Powstały tutaj pracownie artystyczne (grafika, malarstwo, papier czerpany), galeria dzieł sztuki, japoński ogród czy… obserwatorium nietoperzy.

Muzeum Wapiennik w Starej Morawie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Wapiennik w Starej Morawie, zobacz gdzie w Lądku Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Wapiennik w Starej Morawie.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Wapiennik w Starej Morawie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij