Złoto - na dobrą sprawę do niczego konkretnego, niezbędnego do przetrwania nie da się go wykorzystać, a mimo to w praktyce od wieków decyduje o wielu żywotach. Wiadomo, że w regionie pierwsi poszukiwacze kopali już 4 tysiące lat temu, a pierwsze oficjalne dokumenty mówiące o tutejszej kopalni pochodzą z 1273 roku. W ciągu blisko 700 lat jej funkcjonowania, w Złotym Stoku wydobyto ok. 16 ton czystego kruszcu. Szacuje się, że przez ten czas na 21 poziomach powstało blisko 300 kilometrów chodników, sztolni i szybów.
Do zwiedzania udostępniono liczący 500 m długości odcinek Sztolni Gertrudy. Wystawy prezentują interesującą kolekcję planów i map złotostockiej kopalni, oryginalny sprzęt (m.in. wózek transportowy i piec muflowy), górnicze narzędzia i różne minerały. Są też stylizowany skarbiec, upiorny chodnik śmierci oraz dowcipne Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. W podziwianie podziemi umiejętnie wpleciono barwne legendy o złocie i Złotym Stoku. W 2013 r. otworzono specjalną Izbę Pamięci, gdzie prezentuje się historyczne pamiątki związane z górnictwem oraz miastem.
Całkiem bogata jest oferta dodatkowych, osobno płatnych atrakcji, takich jak bicie monety, płukanie złota, gry terenowe czy spływ zalanymi podziemnymi korytarzami. Na terenie Kopalni Złota funkcjonują 3 intrygujące, pełne wymyślnych zagadek escape roomy. Warto jeszcze wspomnieć, że obiekt sąsiaduje ze Średniowieczną Osadą Górniczą.
Różne warianty zwiedzania Kopalni Złota i dostępnych atrakcji opcjonalnych:
Wszystkie warianty "Mix" upoważniają do zniżki na podziemny spływ do 10 zł/os. (wymagana wcześniejsza rezerwacja)
Pozostałe dodatki:
Zwiedzanie z fabułą dla grup zorganizowanych - 95 zł/os. dorośli, 55 zł/os. dzieci (+5 zł/os. za ognisko)
Paintball dla grup zorganizowanych - na poligonie 40 zł/os. ; lasertag (tzw. paintball elektorniczny na czujniki laserowe) w kopalni 30-60 zł/os.
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.Miejsce, którego dzieje zaczynają się jakieś 2000 lat p.n.e., choć pierwsze zapiski o kopalni datuje się na 1273 rok. Przez 7 stuleci wydobyto tutaj ok. 16 ton czystego kruszcu. Więcej ciekawostek oraz działających na wyobraźnię legend towarzyszy oglądaniu intrygujących ekspozycji muzealnych. Złotostocka “bonanza” oferuje też bogate złoża atrakcji dodatkowych.