Kapliczka św. Jerzego

Tuż za „Starym Jerzym”, w Parku Moniuszki, stoi na wzgórzu kapliczka św. Jerzego. Na drodze do niej mija się usytuowaną na skałach wieżę zegarową z 1580 r., wybudowaną specjalnie dla zegara ufundowanego zdrojowi przez księcia brzeskiego Jerzego II (obecny zegar jest XIX-wieczny).

Ośmioboczna kapliczka stanęła tu w latach 1656-58 z fundacji starosty kłodzkiego, hrabiego Johanna Georga von Götzen. Zastąpiła kilka swych poprzedniczek, wśród których pierwszą, nakładem własnych środków wybudował w 1498 r. książę ziębicki i hrabia kłodzki Jerzy.

Dzisiejszy zabytek, kryje na swojej kopule cenne, choć mocno zniszczone późniejszym przemalowaniem, XVIII-wieczne malunki wykonane przez Johanna Jacoba Eybelwissera, ucznia „śląskiego Rembrandta” Michaela Willmanna. Przedstawiają one epizody legendy św. Jerzego. Niestety kapliczka jest zwykle zamknięta i tylko wyobraźnia wędrowca może uczynić je widzialnymi.

Dodaj opinię

Niewielki przybytek duchowości, wybudowany w latach 1656-58 na życzenie hrabiego Johanna Georga von Götzen. Ośmioboczną kapliczkę, zwieńczoną stylową, “cebulastą” kopułą warto byłoby zobaczyć od środka - gdyby tylko nie pozostawała długo zamknięta. A to z powodu serii malunków J.J. Eybelwissera, ilustrujących kolejne wydarzenie z legendy o świętym Jerzym.

Kapliczka św. Jerzego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kapliczka św. Jerzego, zobacz gdzie w Lądku Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kapliczka św. Jerzego.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kapliczka św. Jerzego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij