Góra Borówkowa

Jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych w Sudetach Wschodnich (900 m n.p.m.), położony nad granicą polsko-czeską. Jak wskazuje sama nazwa, w okolicy góry turyści mogą liczyć na wielką obfitość czarnej borówki.

Równie interesującą atrakcją dla wędrowców przybywających z Lądka i innych okolicznych miejscowości będzie wieża widokowa. Kamienno-drewniano-stalowy cylinder ma ponad 25 metrów wysokości. Z tarasu rozpościerają się niepowtarzalne panoramy na Ziemię Kłodzką, Opolszczyznę czy Pogórze Sudeckie. Konstrukcję zbudowali Czesi w 2006 roku. Pierwsza wieże stała tutaj już w latach ‘70 XIX stulecia. Co ciekawe, Góra Borówkowa odegrała małą rólkę w upadku ZSRR - w sierpniu 1987 r. doszło tu istotnego do spotkania działaczy opozycyjnych z Polski i Czechosłowacji. Brali w nim udział m.in. Jacek Kuroń, Zbigniew Bujak czy Vaclav Havel.

Z centrum Lądka-Zdroju na wierzchołek Góry Borówkowej prowadzi przyjemna trasa turystyczna. Ma nieco ponad 8 kilometrów, spacer w jedną stronę zajmuje jakieś 3 godziny. Początkowo wiedzie żółtym szlakiem, a mniej więcej w połowie drogi - na Przełęczy Lądeckiej - trzeba skręcić w zieloną odnogę. Wyprawę umilają niezwykłe widoki na uzdrowisko i Masyw Śnieżnika.

Dodaj opinię

Przygraniczny szczyt (900 metrów n.p.m.) w Górach Złotych, słynny z powodu wielkiego urodzaju czarnych borówek oraz przełomowego spotkania polskich i czechosłowackich opozycjonistów z 1987 roku. Największą atrakcją turystyczną okaże się zapewne wieża widokowa. 25 metrów wysokości i unikalne widoki na Ziemię Kłodzką, Opolszczyznę oraz Pogórze Sudeckie.

Góra Borówkowa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Góra Borówkowa, zobacz gdzie w Lądku Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Góra Borówkowa.
  • Ulica
    Wrzosówka / Javornik
    Góra Borówkowa mieści się przy ulicy Wrzosówka / Javornik w Lądku Zdroju
  • 57-540 Lądek-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Góra Borówkowa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij