Błędne Skały

Jedna z najciekawszych części Gór Stołowych, do odnalezienia jakieś 5 km na północny wschód od Kudowy-Zdroju, pod granicą z Czechami. Obszar o powierzchni ok. 22 hektarów podlega ścisłej ochronie, a jego wyjątkową wartością są niezwykłe formy skalne.

Głazy cechują się różnym poziomem odporności, dzięki czemu przybierają fantastyczne formy. W Błędnych Skałach, uformowane przez tysiąclecia wodnej i wietrznej erozji piaskowce ciosowe tworzą prawdziwy labirynt. Być może gdyby nie oznakowana ścieżka, nie byłoby wielkim wyczynem zagubienie się pomiędzy „Kurzą Stopką”, „Dwunożnym Grzybem”, „Stołowym Okrętem” i wieloma innymi głazami. Warto pamiętać, że w niektórych miejscach ścieżki, szczeliny między kamieniami są bardzo wąskie – nawet mniej niż pół metra.

Skały mierzą od 5 do 11 metrów, co pozwoliło na wyznaczenie tarasu widokowego na szczycie „Skalnej Czaszy”. Przy sprzyjającej pogodzie, można dostrzec nawet Śnieżkę – oddalony o około 50 kilometrów najwyższy szczyt w Karkonoszach.

Według jednej z legend labirynt Błędnych Skał stworzył Liczyrzepa. Rozgniewany pan gór rzucił klątwę na wieśniaków odprawiających mszę świętą, którzy nawróceni na chrześcijaństwo przestali oddawać mu cześć. Przeklęci ludzie długo jeszcze błąkali się wśród dziwacznych głazów, zanim umarli w męczarniach z głodu.

Krajobraz Błędnych Skał wykorzystali filmowcy, kręcąc adaptację słynnej powieści C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”.

Dodaj opinię

Niezwykły zakątek w Górach Stołowych, wyróżniający się nie tylko fantastycznymi formami skalnymi. Nie dość, że “Dwunożny Grzyb”, Kurza Stopka”, “Stołowy Okręt” i inne głazy wyglądają wspaniale, to jeszcze utworzyły naturalny labirynt skalny. Błędne Skały podlegają ścisłej ochronie na obszarze 22 ha. Warto wejść na punkt widokowy na wierzchołku “Skalnej Czaszy”.

Błędne Skały adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Błędne Skały, zobacz gdzie w Lądku Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Błędne Skały.
Ceny biletów / cennik wejść do Błędne Skały. Redakcja serwisu www.ladek-zdroj.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 3 zł
    Błędne Skały cena biletu ulgowego: 3 zł
  • 7 zł
    Błędne Skały cena biletu normalnego: 7 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Błędne Skały opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij